Pierwsze komputery domowe zaczęły powstawać w drugiej połowie
lat siedemdziesiątych zeszłego wieku. Za ich konstrukcję zabierały się
zarówno przedsiębiorstwa z kilkudziesięcioletnią tradycją, jak i małe,
garażowe, dopiero co powstałe, kilkuosobowe firemki.
Japońska firma Sharp należała do tych z tradycją, założona na początku XX
wieku jako manufaktura pana Tokuji, który niedługo po tym zasłynął swym
wynalazkiem: automatycznym ołówkiem, zawsze ostrym (Ever Sharp), co skłoniło
go do przemianowania firmy na Sharp Corporation. Z biegiem czasu
przedsiębiorstwo ewoluowało w stronę szeroko pojętej elektroniki użytkowej i
miało na koncie wiele innowacyjnych rozwiązań, jak pierwszy
tranzystorowy kalkulator (1964), pierwszy kalkulator z wyświetlaczem LCD
(1973) i wiele innych od telewizorów, kamer po panele słoneczne. Na
powstający rynek nowych technologii mikrokomputerowych firma Sharp weszła
skonstruowanym w 1978 roku modelem MZ-40K, sprzedawanym jako domowy zestaw
komputerowy do własnego montażu, podobnie jak bardziej dojrzałe,
amerykańskie produkcje Altair firmy MITS oraz Apple I firmy Apple. Sprzęt
ten bazował na 4-bitowym procesorze, posiadł 512 4-bitowych komórek pamięci
RAM i 1kB ROM, natomiast kontakt ze światem miał zapewnić mały głośniczek i
4-pozycyjny, cyfrowy wyświetlacz LED.
Można na nim było uruchomić jedną z siedmiu funkcji, np. funkcję zegara, timera, "zagrać" (to zbyt duże słowo) melodyjkę, obliczyć koszt rozmowy telefonicznej na podstawie czasu pomiędzy jednym i drugim kliknięciem klawisza RUN, a nawet uruchomić "grę" liczbową (też zdecydowanie za duże słowo).
To wszystko za pomocą heksadecymalnej klawiatury poszerzonej o klawisze funkcyjne:
Na dodatek nie było możliwości zapisania wprowadzonych danych i po ponownym załączeniu sprzętu wszystko należało wklepać od nowa. Jasnym więc będzie, że MZ-40K nie podbił rynku domowych mikrokomputerów. Tym bardziej, że w tym samym czasie na świecie działały już 8-bitowe mikrokomputery Apple II, Commodore Pet, Tandy TRS-80, wyposażone w co najmniej 4kB RAM, alfanumeryczne klawiatury, monitory i magnetofony do zapisu danych oraz języki programowania typu BASIC.
Po mało entuzjastycznym przyjęciu MZ-40K jeszcze w tym samym 1978 roku firma Sharp skonstruowała kontynuatora linii MZ, tym razem zdecydowanie bardziej zasługującego na miano Mikrokomputer: Sharp MZ-80K reklamowany wtedy jako sprzęt o szerokim zastosowaniu w biznesie, edukacji i rozrywce.
MZ-80K oparty był na 8-bitowym procesorze, zgodnym z Z-80 Zilog, z minimum 20kB RAM, pamięcią taśmową i czarno-białym 10-calowym monitorem. Całość zamknięta wraz z zasilaczem w blaszanej obudowie, najwidoczniej wzorowanej na commodorowym modelu Pet. Dysponował trybem tekstowym o rozdzielczości 40x25 znaków oraz trybem graficznym 80x50 semipikseli. Tryb znakowy wyposażony był w pokaźny zestaw znaków semigraficznych pozwalający na tworzenie wymyślnych wzorów, kształtów, wykresów itp. Klawiatura QWERTY poszerzona była o osobny blok znaków semigraficznych. Dźwięk oparty o prosty generatorek wydobywał się z niwielkiego głośniczka umieszczonego wewnątrz obudowy. Dzięki jedynemu interfejsowi, Expansion Bus, można było do MZ-80K dołączyć szeregową drukarkę igłową, interfejs równoległy, stację dysków lub nawet wyposażyć w układ muzyczny Yamahy odtwarzający ładny, wielokanałowy dźwięk.
Pamięć ROM komputera zawierała jedynie prosty monitor, zawsze gotowy wykonać cztery polecenia:
Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Sharp MZ-80K kosztował poniżej $1000 i w kategorii cena do możliwości zdecydowanie przewyższał swoich konkurentów: Apple II, Commodore Pet i Tandy TRS-80. Jednak popularność zdobył głównie w Japoni i Niemczech. W kolejnych latach powstawały następne wcielenia i modele serii MZ, z kolorową grafiką, lepszym dźwiękiem a nawet wbudowaną drukarką w MZ-700, aż do modelu MZ-800.
Prawdziwą kopalnię wiedzy i materiałów na temat komputerów Sharp serii MZ można znaleźć pod adresem www.sharpmz.org. Stamtąd też można pobrać emulator MZ-80K i innych modeli z procesorem Z80 MZxEmu. Emulator ten napisany jest dla systemu Windows ale da się uruchomić również w systemie Linux używając Wine.