Standard PC

IBM PC
pierwszy IBM PC

Komputer osobisty IBM PC, światło dzienne ujrzał w 1981 roku. Jego konstrukcję oparto na otwartej architekturze, podobnie jak wcześniejszy Apple II, umożliwiając innym producentom wytwarzanie elementów peryferyjnych, dodatkowo IBM zdecydował się sprzedawać pełną dokumentację techniczną włącznie ze schematami i listingami oprogramowania. Mimo że firma mogła wybrać swój własny dużo wydajniejszy procesor IBM-801/16MHz o architekturze RISC pracujący z szybkością 15 milionów instrukcji na sekundę (MIPS), ostatecznie zdecydowała się na 16-bitowy Intel 8088/4.77MHz o 8-bitowej szynie danych z zaledwie 0.33 MIPS (czyli mniej więcej tyle, ile 8-bitowy MOS-6502 1MHz montowany w Commodorku). W konsekwencji, zamiast własnego bardziej zaawansowanego systemu operacyjnego IBM wybrał Microsoft DOS, dając początek dominacji tria Intel, Microsoft & marketing. W rok po debiucie oryginalnego IBM PC pojawiły się jego pierwsze klony firm CDP i Compaq.

Atak klonów

Po upadku firm Commodore i Atari w połowie lat 90-tych, klony IBM PC prawie całkowicie zajęły ich ciepłe jeszcze miejsca. Duży wkład miały zewnętrzne firmy rozwijające graficzne i muzyczne możliwości PC, głównie 3DFX, ATI, nVidia , Gravis, Creative, Intel. Producenci gier szybko przenieśli swój potencjał na nową platformę i z czasem zaczęły powstawać produkcje, którym odpowiedniki Amigowe przestały dorównywać. Beneficjenci schedy po Commodore i Atari nie byli w stanie nic nowego stworzyć a technologia szła cały czas do przodu; szybsze procesory, akceleratory 3D i wielokanałowe 16-bitowe karty muzyczne, tworzyły nową multimedialną rzeczywistość. Pierwszy dobry system Microsoftu - Windows 95 przewyższał możliwościami najnowszy AmigaOS, choć wymagał praktycznie 10-krotnie większej wydajności sprzętu. Pecety przejmowały kolejne terytoria do tej pory zajmowane przez konkurencję, obróbkę grafiki, muzyki, animacje, DTP, rendering 3D, potem doszły nowe multimedia, internet, ostatecznie zdominowały rynek komputerów domowych.

Popularność platformy x86 spowodowała, że jej użytkownicy nie są już skazani wyłącznie na jeden system operacyjny. Prócz niszowych jak BeOS czy wywodzący się z AmigaOS AROS, są też bardziej znane i używane jak wieloplatformowy Linux, uniksy BSD, Open Solaris, nawet Mac OS X a niedługo Android. Co ważniejsze, dzięki wirtualizacji, mogą one zgodnie współdzielić ten sam sprzęt i zasoby w jednym czasie.

ps.
Dziś IBM nie produkuje już komputerów PC ale nadal jest informatycznym liderem.