[root#komputerowe.zakamarki.net]$ wb
Prawie Amiga Workbench 1.3
RAM DISK
Sharp
Commodore
Amiga
Linux
Komputery domowe :: Amiga moje amigi

Legenda


Opowieści o bajecznych możliwościach nowego komputera Commodore Amiga krążyły w środowisku komodorowców od jakiegoś czasu ale ze względu na cenę, w naszych realiach były to opowieści o Jednorożcu, którego nikt nie widział ale o którym każdy słyszał. Sytuacja zmieniła się po wydaniu w 1987 roku Amigi 500 o tych samych możliwościach ale w miarę realnej cenie. Jakiś czas potem, na jednym ze zlotów dane nam było pierwsze obcowanie z obiektem pożądania każdego komodorowca. Na pierwszy rzut oka był to mój nieco grubszy C-128 ale na ekranie i w głośnikach działy się rzeczy niesamowite, płynny ruch prawie realnych, wielokolorowych obiektów w dużej rozdzielczości oraz zdigitalizowana stereofoniczna muzyka powalała na kolana. To wcale nie był skok jakości, to był całkiem inny świat. Naprawdę żal mi było mojego wypasionego zestawu C-128 z ogromną bazą oprogramowania ale od tej pory wszystkie działania skierowałem w kierunku zdobycia "następnego poziomu" w tej grze.

Amiga 500

W kolejne wakacje latem 1988 roku cały mój dotychczasowy sprzęt commodorowy cieszył już oczy innych właścicieli a ja zurlopowany, wyposażony w trudno zdobyty paszport i trzy dyskietki 3,5 cala: z programem graficznym Delux Paint, muzycznym Sonix oraz jakąś strzelanką, ruszyłem za żelazną kurtynę aby stać się szczęśliwym posiadaczem Amigi 500 z niemiecką klawiaturą i Kickstartem w wersji 1.2. Do zestawu udało się również zakupić 14-calowy kolorowy monitor Commodore 1081 z wbudowanymi głośnikami stereo (jeśli dobrze pamiętam) i uniwersalnymi wejściami RGB oraz Cinch (audio i video).


Nawykły do korzystania z dobrodziejstw programów graficznych i tekstowych systemu GEOS oraz przyzwyczajony do utrwalania swych prac na wydrukach, dopełniłem komplet 9-igłową drukarką Commodore MPS 1250 z portem równoległym Centronics oraz szeregowym 6-pinowym DIN stosowanym w starych commodorkach.
Rozumie się samo przez się, że taki zestaw, w tamtych czasach, na dodatek w naszej części Europy, pozwolił osiągnąć wieloletni stan amigowej nirwany.

CDN